Olgun Atila | Avni Anıl Bornova’da yaşatılacak
24518
post-template-default,single,single-post,postid-24518,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.5.2,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 

Avni Anıl Bornova’da yaşatılacak

Avni Anıl Bornova’da yaşatılacak

Bornova Belediyesi’ince Türk Sanat Müziği’nin değerli bestecisi Avni Anıl’ın heykeli sanatçının ailesinin de katıldığı törenle açıldı. Bornova’nın sembol alanlarından olan tarihi Büyük Park’taki Çınar Evi’nin önüne yerleştirilen heykelin açılışının ardından Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’de ‘Avni Anıl’ı Anma Konseri’ düzenlendi. Bestekarın eserlerinin icra edildiği özel gecede Bornova Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusu ile konuk sanatçılar İsmail Özkan ve Mine Geçili sahne aldı. Etkinlikte konuşma yapan Avni Anıl’ın kızı Eser Tunal, babasının bir gönül insanı olduğunu söyleyerek,  “Biz de hayatımız boyunca gönül insanlarına denk geldik. Bornova Kaymakamı Fatih Genel ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila gibi gönül dostlarıyla karşılaştık” dedi.

Bornova Belediyesi’nin yaş almış büyüklere özel olarak tasarladığı Çınarevi’nin önüne yerleştirdiği Avni Anıl Anıt heykelinin açılışı yapıldı. Anıl’ın ailesinin katıldığı törenin ardından Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’nde bestekarın eserlerinin icra edildiği konser düzenlendi. Bornovalılara müzik ziyafeti sunulan ‘Avni Anıl’ı Anma Gecesi’ nde Bornova Belediyesi Türk Sanat Müziği Korusu sahne alırken, İsmail Özkan ve Mine Geçili de konuk sanatçı oldu. Düzenlenen etkinliklere Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bestekar Avni Anıl’ın kızı Eser Tunal ve oğlu Ezgi Anıl ile vatandaşlar katıldı.

‘Cumhuriyet tarihinin büyük bestekarı Avni Anıl’

Bornova Kaymakamı Fatih Genel, bestekarların tarihteki sanatçılara benzediğini ifade ederek, “Mesala bir Mimar Sinan’ın Selimiye Camii neyse, bestekarların yaptığı en büyük beste de o kıymettedir. Itri 500 yıl önce bir beste yapmış, bir daha onun benzeri yapılamamış. Cumhuriyet tarihinin de en büyük bestekarı Avni Anıl’dır” dedi. Bornova’da göreve başladığı hafta Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ile Avni Anıl’ın İzmirli oluşu konusunda konuştuklarını anlatan Genel, “Kendisine Avni Anıl Heykelinin Büyük Park’a yakışacağını söylemiştim. O da heykeli yaptırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Avni Anıl heykelinin yapılması için Kültür Müdürlüğü’nü hareketlendirenin Bornova Kaymakamı Fatih Genel olduğunu ifade eden Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da, “Bu günün mimarı Kaymakamımız Fatih Genel’dir. Kendisine ve bu özel güne emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

‘Gönül İnsanlarına denk geldik’

Törene katılan Avni Anıl’ın büyük kızı Eser Tunal ise babasının bir gönül insanı olduğunu söyleyerek, kendisi ve ailesi adına teşekkür etti. Tunal, “Babam hayatı boyunca kendi gibi gönül insanları ile karşılaştı. Biz de hayatımız boyunca gönül insanlarına denk geldik. Bornova Kaymakamı Fatih Genel ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila gibi gönül dostlarıyla karşılaştık. Bugün Bornova Belediyesi’nin yaptığı anıt heykele sembolik bir açılış yaptık” dedi.

Bornova Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi’nde düzenlenen ‘Avni Anıl’ı Anma Gecesi’nde Bornovalılarla buluştu. Ünlü Bestekar Avni Anıl’ın sevilen parçalarının icra edildiği gece 12’şer parçadan oluşan 2 bölüm halinde gerçekleşti. Şefliğini Ayşe Melek Büyüköztekir ‘in yaptığı konserin ilk bölümünde koronun yetenekli solistleri de dinleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Konserin ikinci bölümünde TRT  Radyosu Sanatçıları İsmail Özkan ve Mine Geçili de konuk sanatçı oldu. Gecenin sonunda Kaymakam Fatih Genel, Başkan Olgun Atila ve Avni Anıl’ın çocukları Ezgi Anıl ile Eser Tunal da koroya katılarak ‘Mihrabım diyerek sana yüz vurdum’  parçasını seslendi.

Avni Anıl’a Anıt Heykel

Türk Sanat Müziği’nin değerli bestecisi Avni Anıl’ın orkestra yönetirken tasvir edildiği heykel “Yontu Sanat Atölyesi” tarafından yapıldı. 190 cm boyundaki heykelin modelleme sürecinde bestekarın ailesinin görüşleri ve sanatçının geçmişteki fotoğraflarından yararlanıldı. Heykelde bestekar Avni Anıl, kendisine ait bir besteyi çalan koroyu yönetirken tasvir edildi. Heykel yapılırken bestekarın koroyu yönetirkenki en karakteristik hareketleri de dikkate alınarak, önüne “Ah Bu Şarkıların Gözü Kör Olsun” adlı bestesinin nota yaprakları ve bir nota sehpası konuldu.